6 grudnia 2022

Jak co roku w Adwencie w ŻAGLACH (Międzylesie) bierzemy udział w jakiejś zbiórce charytatywnej. W tym roku chcemy wesprzeć parafię rzymskokatolicką pw. Świętej Rodziny w Charkowie na Ukrainie, która od początku wojny organizuje pomoc dla poszkodowanych rodzin, chorych, rannych i samotnych. Zebrane dary chcemy przekazać przed świętami tak, by mogły one dotrzeć na miejsce przed Bożym Narodzeniem prawosławnym (tzn. przed 7 stycznia).

Zbiórka trwa od 5 do 16 grudnia i jest przeprowadzana niezależnie w każdej z klas. Wychowawcy wraz z uczniami sami decydują, jak się zorganizować. Część z tych darów będzie przeznaczona na prezenty dla dzieci z okazji Bożego Narodzenia (chodzi głównie o zabawki i słodycze). Niektóre z rzeczy mogą być używane (np. zabawki, odzież, latarki…) – ważne, by były w bardzo dobrym stanie.

Ks. proboszcz Anatol Kłak zachęcił, aby do darów dołączyć kartki świąteczne od uczniów, rysunki lub listy, które parafia będzie mogła podarować żołnierzom ukraińskim walczącym na froncie. Każdy z uczniów mógłby coś takiego przygotować. Zachęcam do lektury wywiadu z ks. Kłakiem na temat obecnej sytuacji humanitarnej w Charkowie.

Mam nadzieję, że będziemy mogli przekazać wymierną pomoc osobom udręczonym przez wojnę, a sama akcja stanie się dobrą okazją do integracji klas wokół tego szczytnego celu.